GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 14299284
*
nr 1429 9284
Ytterfoder
porslin, Gefle, 1920-tal. Höjd: 19 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 november 2021
kl 20:33:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 20:15:26
1
300 kr
1/11 20:26:59
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor gefle keramik porslin svensk keramik svenska keramiker ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4098 Skålar
4 st, Kina. Diameter: 9-10,5
Aktuellt bud: 3.800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:56
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:23
-
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:06
*
Ytterfoder
nr 1429 9284
Ytterfoder
porslin, Gefle, 1920-tal. Höjd: 19 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 november 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/10 20:15:26 | 1 | 300 kr |
1/11 20:26:59 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor gefle keramik porslin svensk keramik svenska keramiker ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4098 Skålar
4 st, Kina. Diameter: 9-10,5
Aktuellt bud: 3.800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:56 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:23 -
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:06