Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 9255094



*

nr 925 5094


Sven Wejsfelt

(1930-2009), Sverige


Vas, Sven Wejsfelt (1930-2009), 1967, höjd: 14


Sven Wejsfelt, född 1930, död 2009, svensk keramiker, frihandsdrejare, skulptör och glasyrmakare.

Utrop:

600 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2014
kl 20:12:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/11 00:44:57 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Sven Wejsfelt

Sven Wejsfelt, född 1930, död 2009, svensk keramiker, frihandsdrejare, skulptör och glasyrmakare.

Läs mer om Sven Wejsfelt
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik sven wejsfeldt sven wejsfelt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:08
  • 6065 Vas
    Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:55
  • 6530 Vas
    Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:06
  • 6466 Vas
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:09
  • 6547 Vaser
    2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr