Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 14193449



*

nr 1419 3449


Bägare

silver, + servettring. Höjd: 3,5-8,5cm, vikt: 150g


Kondition: skadad, slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 september 2021
kl 18:25:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/9 15:58:07 1      100 kr
17/9 12:18:28 2      500 kr
17/9 12:48:05 1      200 kr
17/9 12:48:05 2      250 kr (Budbetjänt)
17/9 18:30:22 3      400 kr
17/9 18:30:22 2      450 kr (Budbetjänt)
18/9 09:41:52 4      500 kr
18/9 09:41:52 2      500 kr (Budbetjänt)
18/9 09:42:49 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare servettring silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:30
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21, vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5, vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:06
  • 7033 Kaffeskedar
    10+ 6 st. Längd: 11,5-12, vikt: 220 gr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:56
  • 7032 Kaffeskedar
    silver, 12 st. Längd: 11 cm, vikt: 125 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:57
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr