GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 13196156
*
nr 1319 6156
Björn Wiinblad
(1918-2006), Danmark
Skål, Keramik, 1951. Diameter: 18,5
Kondition: nagg
Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 april 2020
kl 18:14:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/4 17:35:55
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Björn Wiinblad
Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.
Läs mer om Björn Wiinblad
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björn wiinblad björn winblad bjørn wiinblad damark danmark dansk dansk design danska danskt keramik skål
-
6510 Tallrikar
11 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymäll..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:42
*
Björn Wiinblad
Kondition: nagg
Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.
Läs mer om Björn Wiinblad
nr 1319 6156
Björn Wiinblad
(1918-2006), Danmark
Skål, Keramik, 1951. Diameter: 18,5
Kondition: nagg
Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 april 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/4 17:35:55 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Björn Wiinblad
Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.Läs mer om Björn Wiinblad
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björn wiinblad björn winblad bjørn wiinblad damark danmark dansk dansk design danska danskt keramik skål
-
6510 Tallrikar
11 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymäll..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:42



