Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 17354189



*

nr 1735 4189


Matservisdelar

40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal


Utrop:

700 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 oktober 2025
kl 19:01:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/10 15:56:24 1      300 kr
27/10 18:38:17 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
  • 9383 Matservisdelar
    15 delar, Villeroy & Boch, Casa azul modesto, 5 ma..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:11
  • 9074 Matservisdelar
    ca 55 delar, Rörstrand, "Athena", 12 mattallrikar,..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:21
  • 9216 Matservisdelar
    Rosenthal, med guldkant, 12 mattallrikar, 12 djupa..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:48




Ladda ner broschyr