Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vinkanna 14534032



*

nr 1453 4032


Vinkanna

Sent 1800-tal. Nysilver / slipat glas, Höjd: 29 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2022
kl 20:59:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/3 18:43:57 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal slipat glas vinkanna
  • 7185 Champagneglas
    24 st, "Columbia", Tyskland. Höjd: 17 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:29
  • 7157 Glasservis
    24 delar, Kosta Sigurd Persson, "Carl Gustaf". Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:51
  • 7155 Glasservis
    Slipad dekor, 55 del ca. Höjd: 10-17
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:09
  • 7207 Karaffer
    2 st, Kristall, omkring 1900. Höjd: 30-31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:42
  • 7058 Ã–lglas
    9 st, Orrefors. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:38
  • 7180 Rödvinsglas
    + vitvinsglas, 8 + 8 st, 2 olika modeller. Höjd: 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:08




Ladda ner broschyr