SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mugg 7551191
nr 755 1191
Mugg
silver, London, invändig förgyllning, 1800-talets andra hälft, signerad: EEJW, höjd: 10 cm, vikt. 150 gr
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 23 april 2012
kl 18:15:05
23/4 16:58:54
1.200 kr
23/4 17:23:26
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver