KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12713062
*
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2019
kl 20:18:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/8 19:06:08
1
100 kr
25/8 22:22:19
2
150 kr
26/8 17:52:25
2
200 kr
26/8 20:13:11
3
Vinnande bud
- Tema
26 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert Håge Hä ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Bengt Carlberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Bengt Carlberg
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/8 19:06:08 | 1 | 100 kr |
| 25/8 22:22:19 | 2 | 150 kr |
| 26/8 17:52:25 | 2 | 200 kr |
| 26/8 20:13:11 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
26 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert Håge Hä ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Nordmaling, Ã…ngermanland 1897, död i Stockholm 1967.Läs mer om Bengt Carlberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



