GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 2153483
*
nr 215 3483
VASE
Lenght: ()
Argenta, skador, H.21
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday February 17 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/2 16:49:19
1
300 kr
16/2 20:03:43
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skador vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:16
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:21
-
6711 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08
-
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:30
-
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:39
-
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 1100
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13
*
VASE
nr 215 3483
VASE
Lenght: ()
Argenta, skador, H.21
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday February 17 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 15/2 16:49:19 | 1 | 300 kr |
| 16/2 20:03:43 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skador vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:16 -
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:21 -
6711 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08
-
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:30 -
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:39 -
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 1100
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13



