Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Spice jars 10838502



*

nr 1083 8502


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


6 + 5 parts, Blått Band, Arthur Percy (1886-1976), Gefle. Modellen lanserades på Stockholmsutställningen 1930, wear.


SPICE JARS, 6 + 5 delar, Blått Band, Arthur Percy (1886-1976), Gefle. Modellen lanserades på Stockholmsutställningen 1930


Condition: slitage

Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday January 16 2017
at 18:32:02


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/1 22:47:00 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Arthur Percy

Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.

Read more about Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy blått band gefle keramik krydburksset kryddburkar svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 8243 Ask
    with lid, Sèvres. Length: 13 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:13
  • 8342 PUNCH BOWL
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:41
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8303 DISH
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:54
  • 8082 FRUITS
    stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:05




Ladda ner broschyr