Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 11007412



*

nr 1100 7412


Bordsfotogenlampa

Majolika


Kondition: kompletterad/omarbetad

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 april 2017
kl 19:39:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/3 08:21:52 1      100 kr
31/3 22:22:21 2      Vinnande bud
1/4 21:50:08 3      200 kr
1/4 21:50:08 2      250 kr (Budbetjänt)
3/4 19:04:18 4      300 kr
3/4 19:04:18 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8254 Ljuslyktor
    ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8330 Ljusstakar
    4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:41
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr