KONST / Oljemålningar / Oljemålning 8597024
*
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 november 2013
kl 19:07:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 20:44:55
1
1.000 kr
28/10 16:00:30
2
1.500 kr
30/10 21:10:37
1
1.500 kr
30/10 21:11:39
1
1.600 kr
2/11 23:51:07
3
1.700 kr
5/11 21:31:12
1
1.800 kr
10/11 08:37:39
1
2.000 kr
11/11 15:01:41
4
2.200 kr
11/11 18:40:21
5
Vinnande bud
- Tema
11 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Tor Hörlin
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Läs mer om 50/60-tal
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 2.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 november 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 20:44:55 | 1 | 1.000 kr |
| 28/10 16:00:30 | 2 | 1.500 kr |
| 30/10 21:10:37 | 1 | 1.500 kr |
| 30/10 21:11:39 | 1 | 1.600 kr |
| 2/11 23:51:07 | 3 | 1.700 kr |
| 5/11 21:31:12 | 1 | 1.800 kr |
| 10/11 08:37:39 | 1 | 2.000 kr |
| 11/11 15:01:41 | 4 | 2.200 kr |
| 11/11 18:40:21 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
11 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



