Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Oil paintings / Oil painting 8941041



*

nr 894 1041


Inger Ekdahl

(1922-2014), Sverige


Inger Ekdahl (1922-2014), composition, 41x33,


OIL PAINTING (F), Inger Ekdahl (1922-2014), Komposition, 41x33


Inger Ekdahl, Swedish painter, born 1922, dead 2014.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 1600

Auction date:

Monday May 12 2014
at 18:42:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
21/4 15:48:45 1      700 kr
28/4 18:37:59 2      800 kr
2/5 18:41:31 3      900 kr
12/5 18:30:55 4      1.200 kr
12/5 18:31:33 5      1.100 kr
12/5 18:31:48 5      1.300 kr
12/5 18:33:25 4      Vinnande bud
12/5 18:37:44 5      1.500 kr



  • Thema-auction
  • May 12

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Inger Ekdahl

Inger Ekdahl, Swedish painter, born 1922, dead 2014.

Read more about Inger Ekdahl
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: inger ekdahl komposition olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6364 OIL PAINTING
    Amanda Decic. Signed, dated 2024. Signature a terg..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:34
  • 6747 OIL PAINTING
    Anita Erséus (b. 1929), Sweden. Birches. Signed. O..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:37
  • 3029 OIL PAINTING
    Anita Erséus (b. 1929), Sweden. Signed, dated - 85..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6732 OIL PAINTING
    Annikca Brommesson. Signed, 'Oh Dear'. Oil on canv..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:01
  • 3025 OIL PAINTING
    Beda Löberg (1895-1974), Sweden. Signed, still lif..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:10
  • 7147 OIL PAINTING
    Bengt Pettersson (1929-2010), town scene. Signed. ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:14




Ladda ner broschyr