KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14314101
*
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 19:42:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 16:12:49
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
-
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06
-
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
*
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/11 16:12:49 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk mÃ¥lare född i Järna, Sörmland 1906.Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27 -
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05



