KONST / Skulptur & konsthantverk / Spegel 9893712
*
nr 989 3712
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, skulpterad, Calle Drakenmark (1931-2009), höjd: 27 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 oktober 2015
kl 18:32:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 18:27:23
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark konsthantverk skulpterad skulptur spegel svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
nr 989 3712
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, skulpterad, Calle Drakenmark (1931-2009), höjd: 27 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 oktober 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 18:27:23 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark konsthantverk skulpterad skulptur spegel svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51 -
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



