Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Lithographs / Litograph in colors 17548061



*

nr 1754 8061


Bengt Landin

(f. 1933), Sverige


2 pcs, Bengt Landin (b. 1933), Sweden. Son, outer dimensions including frame: 55x70,


LITOGRAPH IN COLORS, 2 st, Son, yttermått inklusive ram: 55x70 cm


Bengt Landin, Swedish painter, graphic artist, born 1933 in Stockholm.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Reserve:

IS NOT MET

Present bid: No bids (per 06:55:57)
Refresh
Viewing

Fri 23 Jan, Sat 24 Jan, Sun 25 Jan and Mon 26 Jan


Auction closes:

Monday January 26 at 19:22:57


bakg
My (max) bid::
the maximum bids are hidden. Please note that we add a buyer's premium of 25% + SEK 100 on the hammered price.
  • My bid

  • What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item

COLLECT AT OUR WAREHOUSE
  Stockholm, Sweden 0 kr
  Malmo, Sweden 800 kr
  Gothenburg, Sweden On request
  Helsinki, Finland 800 kr

Log in to see more options



All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won

  • Artist/Designer

Bengt Landin

Bengt Landin, Swedish painter, graphic artist, born 1933 in Stockholm.

Read more about Bengt Landin
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt landin färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige




Ladda ner broschyr