KONST / Litografier / Färglitografi 9557058
*
nr 955 7058
Carin Adler
(f. 1929), Sverige
Färglitografi, Carin Adler (f. 1929), Nybroviken, Maj, 136/200, motivet: 28x38
Carin Adler, född 1929, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 april 2015
kl 18:38:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/4 20:26:38
1
200 kr
19/4 20:51:45
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carin adler färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad maj nybrokajen nybroviken stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige östermalm
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44
-
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51
*
Carin Adler
Carin Adler, född 1929, svensk målare.
nr 955 7058
Carin Adler
(f. 1929), Sverige
Färglitografi, Carin Adler (f. 1929), Nybroviken, Maj, 136/200, motivet: 28x38
Carin Adler, född 1929, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 20 april 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/4 20:26:38 | 1 | 200 kr |
| 19/4 20:51:45 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carin adler färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad maj nybrokajen nybroviken stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige östermalm
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44 -
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39 -
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51



