GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 11119065
*
nr 1111 9065
Kanna
Majolika, Rörstrand, höjd: 40 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 maj 2017
kl 20:40:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/5 15:16:54
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna keramik majolika rörstrand skandinavien sverige
-
8294 Kanna
+ coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05
-
1019 Kopp med fat &..
Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:46
-
8035 Tekanna
silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Kanna
nr 1111 9065
Kanna
Majolika, Rörstrand, höjd: 40 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 maj 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/5 15:16:54 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna keramik majolika rörstrand skandinavien sverige
-
8294 Kanna
+ coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05 -
1019 Kopp med fat &..
Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:46 -
8035 Tekanna
silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



