GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 6972651
*
nr 697 2651
Ã…ke Holm
(1900-1980), Sverige
Kanna, keramik, Åke Holm (1900-1980), Höganäs, höjd: 18
Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2011
kl 18:02:08
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs kanna keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige åke holm
-
8294 Kanna
+ coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05
-
1019 Kopp med fat &..
Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:46
-
8035 Tekanna
silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Ã…ke Holm
Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.
nr 697 2651
Ã…ke Holm
(1900-1980), Sverige
Kanna, keramik, Åke Holm (1900-1980), Höganäs, höjd: 18
Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2011 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs kanna keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige åke holm
-
8294 Kanna
+ coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05 -
1019 Kopp med fat &..
Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:46 -
8035 Tekanna
silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



