Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 11007219



*

nr 1100 7219


Albert Engström

(1869-1940), Sverige


Tusch, Albert Engström (1869-1940), Gamla smeden Sameul ligger på sitt yttersta. . , bladets mått: 22x29


Albert Engström, svensk målare och tecknare född 1869, död 1940.

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 april 2017
kl 19:25:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/3 21:08:48 1      450 kr
1/4 18:42:47 2      450 kr
1/4 18:42:47 1      450 kr (Budbetjänt)
1/4 18:43:12 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Albert Engström

Albert Engström, svensk målare och tecknare född 1869, död 1940.

Läs mer om Albert Engström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller albert engström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:32
  • 6399 Akvarell
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:10
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:57
  • 6529 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:13
  • 6570 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:43
  • 6382 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:04




Ladda ner broschyr