ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7819260
*
nr 781 9260
GOUACHE (F)
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signed, 1939, 48x63,
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signerad, 1939, 48x63
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday October 1 2012
at 19:30:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/9 15:29:49
1
Vinnande bud
1/10 19:06:44
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29
-
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20
*
GOUACHE (F)
nr 781 9260
GOUACHE (F)
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signed, 1939, 48x63,
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signerad, 1939, 48x63
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 2000 |
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday October 1 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/9 15:29:49 | 1 | Vinnande bud |
| 1/10 19:06:44 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29 -
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33 -
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20



