Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 9122057



*

nr 912 2057


Axel Herman Hägg

(1835-1921), Sverige


Axel Herman Hägg (1835-1921), church, 1904, subject: 39x26,


ETCHING, Axel Herman Hägg (1835-1921), Kyrka, 1904, motivet: 39x26


Axel Herman Hägg, Swedish painter, born 1835, dead 1921.

Estimate:

800

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday September 15 2014
at 18:59:49


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/8 16:24:10 1      600 kr
1/9 18:57:55 2      450 kr
15/9 18:53:57 3      600 kr
15/9 18:54:50 3      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Sep 15

Grafik

På tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Axel Herman Hägg

Axel Herman Hägg, Swedish painter, born 1835, dead 1921.

Read more about Axel Herman Hägg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel herman hägg etsning etsningar grafik kyrka svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr