Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7143400



*

nr 714 3400


Bestickuppsättning

nysilver, Franska Liljan


Utrop:

300 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 september 2011
kl 19:51:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/9 19:27:17 1      250 kr
7/9 21:14:36 2      450 kr
8/9 20:18:28 1      400 kr
10/9 14:20:19 3      1.000 kr
12/9 09:32:42 4      600 kr
12/9 09:34:38 4      800 kr
12/9 09:36:34 4      1.000 kr
12/9 09:38:49 4      1.200 kr
12/9 11:16:06 3      1.500 kr
12/9 11:50:45 4      1.500 kr
12/9 11:51:52 4      1.600 kr
12/9 17:17:48 3      Vinnande bud
12/9 17:44:14 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning franska liljan matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8319 Bestick
    silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8273 Brickor
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:39
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21




Ladda ner broschyr