Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Coffee spoons 9467329



*

nr 946 7329


COFFEE SPOONS

5 pcs. silver, delvis förgyllda,


5 st. silver, delvis förgyllda


Estimate:

400

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 2 2015
at 19:41:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/2 19:39:45 1      150 kr
26/2 22:59:16 2      200 kr
27/2 21:23:29 3      250 kr
28/2 15:34:43 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg




Ladda ner broschyr