GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee cups 6397487
*
nr 639 7487
COFFEE CUPS
7 parts, Zebra, Eugen Trost, Gefle, 1 del med nagg.
7 del, Zebra, Eugen Trost, Gefle
Condition: 1 del med nagg
Estimate:
3000
Sold:
SEK 2500
Auction date:
Monday May 10 2010
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/5 20:25:43
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eugen trost gefle kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar svensk keramik svenska keramiker zebra
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:59
*
COFFEE CUPS
Condition: 1 del med nagg
nr 639 7487
COFFEE CUPS
7 parts, Zebra, Eugen Trost, Gefle, 1 del med nagg.
7 del, Zebra, Eugen Trost, Gefle
Condition: 1 del med nagg
| Estimate: | 3000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2500 |
| Auction date: |
Monday May 10 2010 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/5 20:25:43 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eugen trost gefle kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar svensk keramik svenska keramiker zebra
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:59



