Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / China 6903141



*

nr 690 3141


CHINA

3 pcs. blue/white,


3 delar. blå/vitt


Condition: nagg

Estimate:

300

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday April 4 2011
at 18:28:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/4 17:05:01 1      Vinnande bud
4/4 13:38:26 2      350 kr
4/4 13:39:34 2      550 kr


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt vitt
  • 9189 VASES AND COVERS
    one pair, porcelain, painted. Height: 28 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in a week
    2 feb at 20:31
  • 9076 PORCELAIN
    50-tals porslin + emaljgryta, including Koka blå,
     

    Auction ends
    in a week
    2 feb at 19:09
  • 9043 BOWL
    Veckla, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavs..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in a week
    2 feb at 20:18




Ladda ner broschyr