Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare pÃ¥ klofötter 11809657



*

nr 1180 9657


Bägare på klofötter

nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 16, Svenska regenter


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2018
kl 20:56:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 17:44:47 1      100 kr
29/4 22:19:27 1      200 kr
30/4 20:37:22 2      150 kr
30/4 20:37:22 1      200 kr (Budbetjänt)
30/4 20:51:06 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare på klofötter nysilver pläter silver svenska regenter ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8319 Bestick
    silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8273 Brickor
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:39
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21




Ladda ner broschyr