GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tillbringare 4355057

nr 435 5057

Tillbringare

Lenght: ()

'D 121' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, lergods, ljusgrönbrunmelerad glasyr 'SMARAGD', höjd 26.5 cm, märkt i godset: 'Bo FAJANS MADE IN SWEDEN', modellnummer 'D 121' påmålat och 'SMARAGD' stämplat under

1000

SEK 750

Monday October 30 2006
at 16:00:00

21/10 20:04:47 1      700 kr
30/10 14:16:19 2      Vinnande bud

  • Oct 30

TEMA Ewald Dahlskog

Tema oktober på Metropol: G

Read more about TEMA Ewald Dahlskog