ÖVRIGT / Smycken / Brosch 9344408
*
nr 934 4408
Brosch
Silver, Allmoge
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:48:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/1 23:26:57
1
100 kr
10/1 16:19:40
2
150 kr
12/1 18:14:02
3
200 kr
12/1 19:20:21
2
250 kr
12/1 19:33:21
3
300 kr
12/1 19:38:36
1
350 kr
12/1 19:43:06
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allmoge brosch silver smycken vintage ädelmetall
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:26
-
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:08
-
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:56
-
5161 Halsband
2 st, Lapis lazuli respektive bärnsten. Längd: 60-..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:03
*
Brosch
Läs mer om e-auktion
nr 934 4408
Brosch
Silver, Allmoge
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/1 23:26:57 | 1 | 100 kr |
10/1 16:19:40 | 2 | 150 kr |
12/1 18:14:02 | 3 | 200 kr |
12/1 19:20:21 | 2 | 250 kr |
12/1 19:33:21 | 3 | 300 kr |
12/1 19:38:36 | 1 | 350 kr |
12/1 19:43:06 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allmoge brosch silver smycken vintage ädelmetall
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:26 -
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:08 -
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:42 -
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:56 -
5161 Halsband
2 st, Lapis lazuli respektive bärnsten. Längd: 60-..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:03