SILVER & METAL / Silver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
Estimate:
100
Auction date:
Monday September 17 2007
at 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6751 BEAKER
+ bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:41
-
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:47
-
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:14
-
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:59
-
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:10
-
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:51
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday September 17 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6751 BEAKER
+ bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:41 -
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:47 -
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:14
-
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:59 -
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:10 -
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:51



