GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 4297008

nr 429 7008

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Lenght: ()

BOWL, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1940-tal, dekor i ljusgrönt och svart på vit botten, oval form med längd 17, 5 cm, signerad: Gustavsberg (studiohanden i blått) (målarsignatur = Franca Pugno) 103 SWEDEN

Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.

300

SEK 1400

Monday September 25 2006
at 16:00:00

  • Artist/Designer

Stig Lindberg

Read more about Stig Lindberg
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.