Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Brooch 8805577



*

nr 880 5577


BROOCH

silver, 1950s, Denmark,


Silver, 1950-tal, Danmark


Estimate:

400

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 10 2014
at 20:53:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/3 22:37:29 1      100 kr
6/3 23:46:13 2      250 kr
8/3 18:29:23 3      250 kr
8/3 18:29:56 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch danmark dansk danska danskt europa norden silver skandinavien skandinavisk smycken vintage ädelmetall
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:38
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:23
  • 7171 BROOCH
    Came / 18k, 1954. Height: 5 cm, weight: 10g brutto,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7178 BROOCHES
    2 pcs, silver, Malterserkors & blomma. Height: 4-7..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36
  • 7169 Brosck
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:34
  • 7115 Diverse guld
    Bland annat 1 par hängen med pärla, gross weight: ..//
    Present: SEK 2800

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:54




Ladda ner broschyr