![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7843136
*
nr 784 3136
Spegel
med ljusarmar, nyrokoko, 68x61
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 oktober 2012
kl 19:02:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/10 18:52:38
1
1.600 kr
22/10 16:34:58
2
1.700 kr
22/10 18:16:55
3
2.000 kr
22/10 18:57:34
4
1.900 kr
22/10 18:57:57
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusarmar nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 784 3136
Spegel
med ljusarmar, nyrokoko, 68x61
Utrop: | 2.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 oktober 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/10 18:52:38 | 1 | 1.600 kr |
22/10 16:34:58 | 2 | 1.700 kr |
22/10 18:16:55 | 3 | 2.000 kr |
22/10 18:57:34 | 4 | 1.900 kr |
22/10 18:57:57 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusarmar nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53