LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 5806013
*
nr 580 6013
LIGHTING ARMATURE
Funkis, diameter: 33,
Funkis, diameter: 33
Estimate:
100
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:21:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 12:59:57
1
200 kr
24/4 15:30:47
2
200 kr
26/4 23:59:41
3
650 kr
27/4 14:37:29
4
600 kr
27/4 14:38:23
4
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:50
-
7109 CHANDELIER
pendants. Height: 60 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:40
-
6377 CHANDELIER
rococo style, pendants. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:51
-
7010 LIGHTING ARMAT..
1950s, vertically adjustable. Height: 45 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47
-
6624 LIGHTING ARMAT..
glass. Height: 23 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:10
-
7011 LIGHTING ARMAT..
IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:57
*
LIGHTING ARMATURE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6013
LIGHTING ARMATURE
Funkis, diameter: 33,
Funkis, diameter: 33
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/4 12:59:57 | 1 | 200 kr |
| 24/4 15:30:47 | 2 | 200 kr |
| 26/4 23:59:41 | 3 | 650 kr |
| 27/4 14:37:29 | 4 | 600 kr |
| 27/4 14:38:23 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:50 -
7109 CHANDELIER
pendants. Height: 60 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:40 -
6377 CHANDELIER
rococo style, pendants. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:51
-
7010 LIGHTING ARMAT..
1950s, vertically adjustable. Height: 45 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47 -
6624 LIGHTING ARMAT..
glass. Height: 23 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:10 -
7011 LIGHTING ARMAT..
IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:57



