GLASS & CERAMICS / Ceramics / Charger 14132012
*
nr 1413 2012
CHARGER
'Stardust', Gabriel Keramik, 1950s. Ceramics. Length: 35cm,
"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday August 23 2021
at 18:48:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/8 14:09:31
1
Vinnande bud
22/8 18:44:26
2
350 kr
22/8 18:44:26
1
400 kr (Robot)
23/8 11:55:53
2
450 kr
23/8 11:55:53
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Aug 23
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Read more about Retro
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
-
8342 PUNCH BOWL
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
Auction ends
in two days
26 jan at 20:41
-
8243 BOX
with lid, Sèvresmärke. Length: 13 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 18:13
-
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 18:27
-
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:29
-
8303 DISH
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:54
-
8082 FRUITS
stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
*
CHARGER
Läs om budbetjänten
Read more about Retro
nr 1413 2012
CHARGER
'Stardust', Gabriel Keramik, 1950s. Ceramics. Length: 35cm,
"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 500 |
| Auction date: |
Monday August 23 2021 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 20/8 14:09:31 | 1 | Vinnande bud |
| 22/8 18:44:26 | 2 | 350 kr |
| 22/8 18:44:26 | 1 | 400 kr (Robot) |
| 23/8 11:55:53 | 2 | 450 kr |
| 23/8 11:55:53 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Aug 23
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Read more about Retro
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
-
8342 PUNCH BOWL
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
Auction ends
in two days
26 jan at 20:41 -
8243 BOX
with lid, Sèvresmärke. Length: 13 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 18:13 -
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 18:27
-
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:29 -
8303 DISH
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:54 -
8082 FRUITS
stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05



