BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 9342026
*
nr 934 2026
Ljusstakar
Ett par, tenn, Sengustavianska 1817, höjd: 21
Kondition: slitage, skador
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:05:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/1 23:31:48
1
1.000 kr
7/1 18:15:56
2
Vinnande bud
11/1 17:17:31
1
1.200 kr
11/1 17:17:31
2
1.300 kr (Budbetjänt)
11/1 17:18:14
1
1.400 kr
11/1 17:18:14
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall tenn
-
6212 Lampett
Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skult..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:32
-
6327 Ljusstakar
Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:28
-
6328 Ljusstakar
Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:14
-
6163 Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:46
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11
-
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28
*
Ljusstakar
Kondition: slitage, skador
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 2026
Ljusstakar
Ett par, tenn, Sengustavianska 1817, höjd: 21
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 2.600 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/1 23:31:48 | 1 | 1.000 kr |
7/1 18:15:56 | 2 | Vinnande bud |
11/1 17:17:31 | 1 | 1.200 kr |
11/1 17:17:31 | 2 | 1.300 kr (Budbetjänt) |
11/1 17:18:14 | 1 | 1.400 kr |
11/1 17:18:14 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall tenn
-
6212 Lampett
Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skult..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:32 -
6327 Ljusstakar
Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:28 -
6328 Ljusstakar
Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:14
-
6163 Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:46 -
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11 -
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28