FURNITURE / Tables / Table 5806038
*
nr 580 6038
TABLE
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62 ,
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:02
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 15:10:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6769 BENCH
Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, No..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:50
-
6044 Barbord
"Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:45
-
6703 Brevklämma
i form av en anka, England, London,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:17
-
6615 TEA TABLE
19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:58
-
6705 DROP-LEAF TABLE
contemporary production, vit laminatskiva, 2 lådor..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:11
-
6073 LAMP TABLE
butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:05
*
TABLE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6038
TABLE
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62 ,
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/4 15:10:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6769 BENCH
Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, No..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:50 -
6044 Barbord
"Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:45 -
6703 Brevklämma
i form av en anka, England, London,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:17
-
6615 TEA TABLE
19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:58 -
6705 DROP-LEAF TABLE
contemporary production, vit laminatskiva, 2 lådor..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:11 -
6073 LAMP TABLE
butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:05



