Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Ask 9262503



*

nr 926 2503


Ask

Tenn, diameter: 6


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 november 2014
kl 18:35:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/11 02:13:34 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask koppar metall tenn
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:53
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:54
  • 6356 Fat
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:30
  • 6512 Fåtöljer
    Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etik..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:17
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:27




Ladda ner broschyr