Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawings 17188303



*

nr 1718 8303


Gösta Chatham

(1886-1961), Sverige


indian ink drawing, 6 parts, Gösta Chatham (1886-1961), Sweden. Signed, outer dimensions including frame: 27x37 cm,


DRAWINGS, Tusch, 6 st, Signerad, yttermått inklusive ram: 27x37 cm


Gösta Chatham, Swedish painter born in Örebro 1886, dead 1961 in Finnerödja.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

600

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday August 25 2025
at 18:50:07


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/8 08:06:07 1      100 kr
25/8 17:29:00 2      150 kr
25/8 17:31:07 2      200 kr
25/8 18:40:12 1      200 kr
25/8 18:40:12 2      200 kr (Robot)
25/8 18:40:26 1      500 kr
25/8 18:41:50 2      300 kr
25/8 18:41:50 1      350 kr (Robot)
25/8 18:42:43 2      400 kr
25/8 18:42:43 1      450 kr (Robot)
25/8 18:43:21 2      500 kr
25/8 18:43:21 1      500 kr (Robot)
25/8 18:44:06 1      Vinnande bud
25/8 18:45:07 2      600 kr
25/8 18:45:07 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Gösta Chatham

Gösta Chatham, Swedish painter born in Örebro 1886, dead 1961 in Finnerödja.

Read more about Gösta Chatham
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gösta chatham svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar tusch vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr