GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tureen 9251224
*
nr 925 1224
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), Prunus, Gustavsberg, Sweden, diameter: 21 cm,
TUREEN, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor i blått, grönt och svart, diameter: 21 cm
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Estimate:
800
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday November 17 2014
at 20:13:50
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/11 16:16:47
1
400 kr
17/11 20:08:50
2
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 17
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Read more about Stig Lindberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grönt och svart gustavsberg keramik prunus serveringsskål skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige terrin
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47
-
6446 VASE
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Ur Karneval, Gu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:09
*
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Read more about 50/60-tal
Read more about Stig Lindberg
nr 925 1224
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), Prunus, Gustavsberg, Sweden, diameter: 21 cm,
TUREEN, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor i blått, grönt och svart, diameter: 21 cm
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 450 |
| Auction date: |
Monday November 17 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 15/11 16:16:47 | 1 | 400 kr |
| 17/11 20:08:50 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 17
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.Read more about Stig Lindberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grönt och svart gustavsberg keramik prunus serveringsskål skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige terrin
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47 -
6446 VASE
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Ur Karneval, Gu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:09



