Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Hängsmycke 10985614



*

nr 1098 5614


Hängsmycke

Silver/Paste, ca 1920-30-tal


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 mars 2017
kl 18:14:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/3 14:50:36 1      1.100 kr
27/3 15:50:51 2      1.100 kr
27/3 15:50:52 1      1.100 kr (Budbetjänt)
27/3 15:51:01 2      1.200 kr
27/3 18:00:52 1      1.300 kr
27/3 18:03:26 3      1.500 kr
27/3 18:06:05 1      1.500 kr
27/3 18:06:05 3      1.500 kr (Budbetjänt)
27/3 18:06:50 1      1.600 kr
27/3 18:07:24 3      Vinnande bud
27/3 18:09:19 1      1.800 kr
27/3 18:09:19 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke paste silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
    Aktuellt bud: 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:38
  • 7172 Armband
    18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:17
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:23
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:34
  • 7165 Brosch
    18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:24
  • 7171 Brosch
    Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr