Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cruet stand 9355192



*

nr 935 5192


CRUET STAND

nickel silver, Victorian style, height: 40,


nysilver, Nyrokoko, höjd: 40


Estimate:

1500

Sold:

SEK 2200

Auction date:

Monday January 19 2015
at 19:00:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/1 08:33:42 1      1.200 kr
19/1 15:37:28 2      1.100 kr
19/1 15:37:28 1      1.200 kr (Robot)
19/1 15:39:50 2      1.300 kr
19/1 15:41:57 2      1.400 kr
19/1 16:02:57 1      1.500 kr
19/1 16:04:49 2      1.600 kr
19/1 16:23:03 1      1.700 kr
19/1 18:18:18 3      Vinnande bud
19/1 18:33:23 1      2.000 kr
19/1 18:33:23 3      (budbetjänt)
19/1 18:49:50 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout kryddställ nyrokoko nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8273 TRAYS
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:39
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr