Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Champagne cooler 10684255



*

nr 1068 4255


CHAMPAGNE COOLER

late 19th century, nickel silver, height: 19 cm,


Sent 1800-tal, nysilver, höjd: 19 cm


Estimate:

800

Sold:

SEK 2600

Auction date:

Monday November 14 2016
at 20:51:39


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/11 20:05:56 1      400 kr
9/11 22:04:28 2      1.100 kr
9/11 23:54:38 3      700 kr
9/11 23:54:38 2      800 kr (Robot)
10/11 04:47:57 4      900 kr
10/11 04:47:57 2      1.000 kr (Robot)
10/11 04:49:29 4      1.200 kr
14/11 19:18:47 5      1.300 kr
14/11 20:40:57 6      2.200 kr
14/11 20:44:14 5      1.500 kr
14/11 20:44:14 6      1.600 kr (Robot)
14/11 20:44:23 5      1.700 kr
14/11 20:44:23 6      1.800 kr (Robot)
14/11 20:44:30 5      1.900 kr
14/11 20:44:30 6      2.000 kr (Robot)
14/11 20:44:41 5      2.200 kr
14/11 20:44:41 6      2.200 kr (Robot)
14/11 20:44:49 5      2.400 kr
14/11 20:46:39 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver vinkylare ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr