Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Porcelain 9614093



*

nr 961 4093


PORCELAIN

5 parts. Rörstrand, Sweden / Gantofta,


5 delar. Rörstrand / Gantofta


Estimate:

500

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday May 11 2015
at 20:19:38


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/5 12:26:59 1      250 kr
8/5 21:43:08 2      250 kr
8/5 21:43:08 1      250 kr (Robot)
8/5 21:43:33 2      350 kr
9/5 19:08:48 1      400 kr
10/5 20:31:43 3      500 kr
11/5 07:38:14 1      500 kr
11/5 07:38:14 3      500 kr (Robot)
11/5 07:39:13 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • May 11

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gantofta keramik porslin rörstrand skandinavien sverige
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:07
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:45
  • 8069 VASES
    2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:53




Ladda ner broschyr