MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 8346031
*
nr 834 6031
RING
18 k, white gold, with brilliants, importstämplar, 3, 2 g,
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
Estimate:
4000
Sold:
SEK 2000
Auction date:
Monday June 17 2013
at 19:26:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/6 18:07:36
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50
*
RING
nr 834 6031
RING
18 k, white gold, with brilliants, importstämplar, 3, 2 g,
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
Estimate: | 4000 |
---|---|
Sold: | SEK 2000 |
Auction date: |
Monday June 17 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/6 18:07:36 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38 -
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1300
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1500
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50