Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 9617129



*

nr 961 7129


Björn Wiinblad

(1918-2006), Danmark


Ljusstakar, 2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), 1963, höjd: 30-38


Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.600 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 18:10:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/5 21:44:36 1      2.000 kr
8/5 12:57:06 2      Vinnande bud
11/5 18:01:37 3      2.400 kr
11/5 18:01:37 2      2.600 kr (Budbetjänt)
11/5 18:05:49 3      2.800 kr
11/5 18:05:49 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 11 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Björn Wiinblad

Bjørn Wiinblad, född 1918, död 2006, dansk konstnär, verksam vid Nymølle Fajancefabrik och Rosenthal.

Läs mer om Björn Wiinblad
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björn wiinblad björn winblad bjørn wiinblad damark danmark dansk dansk design danska danskt europa ljusstakar ljusstake norden
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:18
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:57
  • 7061 Ljusstakar
    2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:33
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:50
  • 7127 Ljusstakar
    Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:25




Ladda ner broschyr