LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 15018483
*
nr 1501 8483
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 7 2022
at 19:36:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 15:20:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8258 CANDELABRA
nickel silver, Dufva, around year 1900. Height: 59..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:34
-
8253 Ljuslyktor
3 pcs, glass. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:25
-
8254 Ljuslyktor
one pair, glas och metall, Mo Megaline, Denmark. H..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21
-
8011 CANDLESTICKS
2 pcs, 19th century, tin, including H Kaften Borgå..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:27
-
8330 CANDLESTICKS
4 pcs, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finlan..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:41
-
8010 CANDLESTICKS
one pair, brass, 19th century, Pärlkant. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30
*
CANDLESTICKS
nr 1501 8483
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday November 7 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/11 15:20:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8258 CANDELABRA
nickel silver, Dufva, around year 1900. Height: 59..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:34 -
8253 Ljuslyktor
3 pcs, glass. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:25 -
8254 Ljuslyktor
one pair, glas och metall, Mo Megaline, Denmark. H..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21
-
8011 CANDLESTICKS
2 pcs, 19th century, tin, including H Kaften Borgå..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:27 -
8330 CANDLESTICKS
4 pcs, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finlan..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:41 -
8010 CANDLESTICKS
one pair, brass, 19th century, Pärlkant. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30



