GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Te / kaffekoppar 11154205
*
nr 1115 4205
Te / kaffekoppar
36 pieces, Gefle, "Grand", 12 + 12 + 12 pieces, wear, cracks.
36 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 12 + 12 + 12 delar
Condition: slitage, spricka/ sprickor
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday June 19 2017
at 18:33:50
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/6 15:50:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02
*
Te / kaffekoppar
Condition: slitage, spricka/ sprickor
nr 1115 4205
Te / kaffekoppar
36 pieces, Gefle, "Grand", 12 + 12 + 12 pieces, wear, cracks.
36 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 12 + 12 + 12 delar
Condition: slitage, spricka/ sprickor
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday June 19 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/6 15:50:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02



