Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 9401229



*

nr 940 1229


Ljusstake

Silver, höjd: 10 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 februari 2015
kl 19:29:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/2 07:40:51 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstake silver ädelmetall
  • 7092 Ljusstake
    Teak/Metall, Digsmed, Danmark. Diameter: 12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:17
  • 6770 Spegellampett
    Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:39
  • 6630 Spegellampett
    Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr