GLASS & CERAMICS / Ceramics / Charger 10389507
*
nr 1038 9507
Anna-Lisa Thomson
(1905-1952), Sverige
Paprika, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), ceramics, diameter: 31 cm,
CHARGER, Paprika, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), keramik, diameter: 31 cm
Anna-Lisa Thomson, born 1905 , dead 1952, Swedish ceramist, craftsman and painter.
Estimate:
800
Sold:
SEK 1400
Auction date:
Monday May 16 2016
at 18:49:11
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/5 13:29:12
1
700 kr
12/5 19:44:14
2
800 kr
12/5 21:37:04
1
900 kr
16/5 17:17:40
3
1.300 kr
16/5 18:42:40
4
1.100 kr
16/5 18:42:40
3
1.200 kr (Robot)
16/5 18:43:10
4
1.300 kr
16/5 18:43:10
3
1.300 kr (Robot)
16/5 18:44:11
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Anna-Lisa Thomson
Anna-Lisa Thomson, born 1905 , dead 1952, Swedish ceramist, craftsman and painter.
Read more about Anna-Lisa Thomson
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anna-lisa thomson keramik paprika skålfat svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
*
Anna-Lisa Thomson
Anna-Lisa Thomson, born 1905 , dead 1952, Swedish ceramist, craftsman and painter.
Läs om budbetjänten
Read more about 50/60-tal
Read more about Anna-Lisa Thomson
nr 1038 9507
Anna-Lisa Thomson
(1905-1952), Sverige
Paprika, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), ceramics, diameter: 31 cm,
CHARGER, Paprika, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), keramik, diameter: 31 cm
Anna-Lisa Thomson, born 1905 , dead 1952, Swedish ceramist, craftsman and painter.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 1400 |
Auction date: |
Monday May 16 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/5 13:29:12 | 1 | 700 kr |
12/5 19:44:14 | 2 | 800 kr |
12/5 21:37:04 | 1 | 900 kr |
16/5 17:17:40 | 3 | 1.300 kr |
16/5 18:42:40 | 4 | 1.100 kr |
16/5 18:42:40 | 3 | 1.200 kr (Robot) |
16/5 18:43:10 | 4 | 1.300 kr |
16/5 18:43:10 | 3 | 1.300 kr (Robot) |
16/5 18:44:11 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Anna-Lisa Thomson
Anna-Lisa Thomson, born 1905 , dead 1952, Swedish ceramist, craftsman and painter.Read more about Anna-Lisa Thomson
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anna-lisa thomson keramik paprika skålfat svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige